4 Ocak 2011 Salı

Piçlik kısa günün karıdır

Uzaylıya sormuşlar "Neden bu kadar mantıklısın? Sürekli bir hesap kitap, planlama, mantık ayarlarındasın üstelik bir de çıplak geziyorsun?" diye. Uzaylı da bakmış "Dünyalı mısın?" demiş. Evet dersen muhtemelen cevap vermez. Nasılsa anlamaz bu diye. Evrimin olduğu gezegende primatın zeka geliştirebileceği yanılgısı yok mu... Şebek lan, panik atak... Ne olur bundan işte. "Ben bunların en saf halini de bilirim. O zaman bu kibirleri de yoktu. Ellerine geçirdiklerini ona buna atıyorlardı bağıra çağıra. Uzak durmuştum bu ne acaip bir tür diye. Fazla yaşamaz bu da demiştim, yanılmışım orada. Ne arsız bir türmüş meğersem" der uzaylı. Kanımca bir kaç meteor çarpınca saçmaladı gezegendeki evrim olayı, ondan oldu hep böyle. Bakmayın siz normali dinozorun yok olmaması ve evrimleşmiş haliydi. Elalemin zeki ve mantıklı uzaylılarında primat diye bir şey olmamış misal.

Meteoru hesap edememiş dinozor, şans nasıl olduysa insana gülmüş. Erken geldi meteor, o da şans işte. Bir daha gelse de bir restart olsa hani. Olur aslında itiraz etmem ben şahsen kendime rağmen. Sonunda der izlerim bu mucizevi olayı. Kaçan primatlara da gülerim "Salağa bak hala kaçarak kurtulacağım sanıyor" diye. Şansa hayatta kalırsam ve baktım ki başka bir tip çimento karıyor hemen vuracağım kafasına akıllansın diye. Hayatta kalırsam misyon edineceğim ölene dek çocuklara da aktaracağım. Alet yapmak yasak olacak. Abi ne bozuyorsun? Dursun öyle işte. Sen daha güzelini mi yaptın şimdi denyo? Hem meteora karşı da korumuyor ne uğraşıyorsun sağlam mağlam olsun diye? Ne olduysa bu takıntından oldu. Bir boka da yaramadı, zarar hep. Neymiş çok iyi alet yapmış da Mars'a gitmiş. Lan ne yapacaksın orada bomboş yer bir şey yok. Gir yüz şurada, eğlen, hatunlarla seviş... Yok mına koyim gözünü hırs bürümüş, saçma işler peşinde hep. Alet yapmaktan kendi aletine yabancılaşınca da öyle hırslı oldu. Evreni anlayacağım, galaksiyi ele geçireceğim fantazileri kuruyor halbuki bütün bunlar bir hatunu bile ele geçirememekten. Kifayetsizlikten o konuda.

Geçen bir şey okuyordum gene bilimsel(!). Galaksiyi 10 milyon yılda kolonileştirmek mümkünmüş bunu hesaplamış lavuklar. "Hassiktirin gidin! Salağa bak şimdi" dedim. O kadar koloniyi ne yapacağız lan? Bir tür çıksa insan yiyen hemen duaya sığınacak sonra. İnsan yiyen olmaz diye tutturcak bir de. Niye lan karınca yiyen bile var gezegeninde. Uzayda insan yiyen neden olmasın ki? Aç hayvan, sende de protein var ne şaşırıyorsun? Hala sinyal yolluyor sikecekler ebesini birgün gelip.

Kanaltürk de sapıttı bu ara. Dün gece bir tartışmaya denk geldim. Herifin biri diyor ki (primat fotosu getirmiş bir tane) "Bu neden bu kadar çok insana benziyor biliyor musunuz?" Harbi neden dedim. Diyor bu aslında insandı ama ruhu tanrının nurundan uzaklaştı böyle oldu. Hööö? Meğer maymunun atası insanmış ahah. Ne yapsak da maymundan uzak tutsak insanı? Hayır, bakıyorsun maymuna daha aklı başında. Bir de insana bak aklını oynatmış! Benden duymuş olmayın ama insan yok olmaya mahkum bir tür. Son çırpınışlar bunlar, uzaya kaçar mıyız falan gibi saçmalıklar... Oldu mına koyim! Herkes sizi bekliyor, parti var.

Hayır, uzay dediği de şu an Mars. Sınır orası yani. Oraya da gidemediler henüz, öyle çer çöp yolluyorlar uzay boşluğuna. İçine de not koymuşlar "Merhaba, biz insanız" diye. Artislik yapıyor bir de. Bu ne lan diyecek bakan. Ben olsam derim yani o fotolar falan. "Tipe bak mına koyim aahahah" bile derim. Bu yavruyu niye çekiştiriyor büyükleri? Salak galiba bunlar" derim. Güya elinden tutmuş ya. Hayır, bir de yazmış biz insanız diye. Siz de insan mısınız lan? Bonobolar daha güzel lan sizden! Üstelik güler uzaylı kişisi "Bin yıldır yunuslarla iletişim halindeyiz bunlar hala ancak bunu yaparak iletişim kuracağız sanıyorlar" diye. Yolluyor koca mekiği boşluğa lan! Düşse bir gezegene, birinin kafasına misal. Aha insanmış lan bunlar diye gelip de sikerse yeridir.

Anlamıyor adam mına koyim. İlla gidicek bir yerlere. Durduğun yerin kıymetini mi bildin? Otur aşağı bok yeme. Salak işte önemsemiyor gezegeni, gökten indi sanıyor hala boştu da orası. Sonra düşünüyor uzaylılar nasıl bu kadar teknoloji yaptı diye. Adamların salak olmayanları ilerlemiş işte onlar da önce gezegen demiş ondan. Mesela bu UFO'lar falan var ya oradaki tipler doktor, mühendis gibi değil kabile reisi gibi tipler, sakin adamlar. Tip dur şunu araştırayım, dur şuraya bir delik açayım diye saçma şeyler yapmıyorlar. Bizim salaklar da diyor "Biz bunlarla neden karşılaşmıyoruz hiç? Ne yapıyorlar burada?" Delik açmıyor ya bir şey yapmıyordur o zaman diye düşünüyor, akıl yok hiç. Telkin veriyor belki de insanlara rüyalarında falan ama piçlik yapmıyor onu biliyoruz. Piçlik kısa günün karı biliyor adam sonra göte gircek o. Bizimki hala o kafada, mal işte.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder